Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Bobowa

 


Bobowa to miasto nad Białą, na granicy Pogórza Ciężkowickiego i Beskidu Gorlickiego, przy drodze z Tarnowa do Nowego Sącza. Powstało w 1339 roku za sprawą rodziny Gryfitów i za zgodą żony króla Władysława Łokietka.


Warto tu przyjechać zwłaszcza na przełomie października i listopada, kiedy to w miejscowym Centrum Kultury odbywają się Pokonkursowe Wystawy Koronek Klockowych, z których słynie okolica Bobowej. Wprost nie można stąd wyjechać nie kupując na pamiątkę choćby jednej ręcznie wyrabianej koronki.


 Warto tu zobaczyć m.in.:

Kościół parafialny p.w. Wszystkich Świętych - gotycki, murowany z kamienia i cegły, odbudowany po pożarze pod koniec XIX wieku. Warto zwrócić szczególną uwagę na doskonale zachowane sklepienia w prezbiterium - krzyżowo-żebrowe, ozdobione herbami.

Kościół pomocniczy p.w. św. Zofii - również gotycki i murowany. Jego wnętrze zdobią zachowane fragmenty polichromii z XV wieku. W ołtarzu głównym znajduje się piękny obraz Święta Zofia z córkami, zaś drzwi wejściowe zdobią masywne XV wieczne okucia.

Dawny pałac Łętowskich (obecnie szkoła) - klasycystyczny, piętrowy budynek wzniesiony na planie prostokąta.

Synagoga - pochodząca z pierwszej połowy XVIII wieku składa się z dwóch części: murowanej sali modłów i drewnianej galerii dla kobiet. Warto zajrzeć do środka i obejrzeć ekspozycję judaików oraz ozdobny aronhakodesz (szafę na pisma i rodały).