Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Biesiadki

 

Wieś Biesiadki zabudowana jest w układzie szeregowym. Domy ustawione są wzdłuż głównej drogi wiejskiej i zwrócone są do niej szczytami. Zostały one wzniesione głównie po wielkim pożarze w Biesiadkach w 1920 r., w którym spłonęła większość poprzedniej zabudowy drewnianej.

Większość budynków to obiekty drewniane, wzniesione w konstrukcji zrębowej, oszalowane i nakryte dachami dwuspadowymi.

Charakterystyczne dla tych domów są elementy dekoracyjne wykonane z ozdobnie wycinanych desek nabijanych na malowane olejno ściany.

 

Warto również zobaczyć piękny drewniany kościół p.w. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Jest to piękny kościółek, jednonawowy, konstrukcji zrębowej, oszalowany i pokryty dachem gontowym.


Ściany i stropy świątyni zdobi polichromia, złożona z motywów figuralnych i ornamentalnych.


Najcenniejszymi zabytkami wyposażenia są: późnogotycka Pieta z I poł. XVI w., umieszczona w barokowym ołtarzu głównym z XVII w. oraz znajdujące się na belce tęczowej gotyckie rzeźby przedstawiające Ukrzyżowanie z XVI wieku. Drewniana chrzcielnica pochodzi z XIX w. 

W kościele znajduje się także cenny, barokowy obraz Matki Boskiej Bocheńskiej z 1644 r. Jest to lokalna replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.