Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Bartne

 

Bartne to niewielka wieś w dolinie potoku Bartnego, u podnóża Magury Wątkowskiej. Osadę założyli tu już w XVI wieku Wołochowie, a później zasiedlili ją Łemkowie.

Przez lata wieś była znana w okolicy głównie z kamieniarstwa, teraz zaś coraz więcej z sadownictwa.

Jest to jedna z niewielu już wsi, gdzie można oglądać oryginalne chaty łemkowskie, tzw. chyże. Składały się one z izby i komory, rozdzielonych sienią oraz ze stajni, owczarni i wozowni. Nie posiadały osobnych stodół, gdyż ich funkcje pełnił rozległy strych. Domy Łemków często były kryte słomą. Dookoła okien malowano obwódki z dużych, białych lub czarnych kropek, a szpary między belkami bielono wapnem. Drzwi malowane były glinką w kolorze jasnego ugru, a obramienia drzwi i okiem były koloru zielonego albo niebieskiego.
We wsi można obejrzeć kilkanaście takich domów, niektóre już przebudowane, w sumie tworzących naturalny, żywy skansen budownictwa łemkowskiego.

 


Niemal w centrum Bartnego stoi XVIII-wieczna cerkiew grekokatolicka p.w. św. Kosmy i Damiana, gruntownie odrestaurowana w drugiej połowie XX wieku. Obecnie stanowi ona filię Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.  W jej wnętrzu zobaczyć można ciekawe wyposażenie oraz zbiory sztuki cerkiewnej i ludowej.

 

W jej pobliżu znajduje się kolejna świątynia, pod tym samym patronatem - jest to cerkiew prawosławna z początku XX wieku. Wewnątrz obejrzeć można piękny ikonostas z carskimi wrotami i piękny kryształowy żyrandol.

 


Bartne stanowi również doskonałą bazę wypadową na teren Magury Wątkowskiej i Magurskiego Parku Narodowego oraz znajdującego się niedaleko Rezerwatu Kornuty, gdzie zobaczyć można niezwykłe formy skalne, w tym tzw. Diabli Kamień.