Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Balice

 


Balice to niewielka wieś, położona nad rzeką Rudawą na przedmieściach Krakowa, bardzo ważna dla miasta i Małopolski, gdyż na jej terenie znajduje się największe w okolicy lotnisko pasażerskie.
 
Pierwszy drewniany pałac zbudowano w Balicach już w średniowieczu, ale został on totalnie zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Obecny budynek pochodzi z XVIII wieku, a jego styl posiada cechy barokowe. Widać to zwłaszcza po fantastycznych wnętrzach pałacu.
 

 

Charakterystyczną cechą pałacu Radziwiłłów w Balicach jest cofnięty portyk, przed którym znajdują się półkoliste schody, prowadzące na taras. Obecnie działa tu centrum hotelowo-konferencyjne; ale warto choćby z zewnątrz podziwiać bryłę budynku i przespacerować się po 5-hektarowym parku z licznymi niezwykłymi okazami drzew i krzewów.

Z Balic niedaleko jest do rezerwatu krajobrazowego "Skała Kmity". Z jego powstaniem wiąże się XVI-wieczna legenda o rycerzu Kmicie, który zakochał się w córce właściciela Balic, a gdy jego miłość została odrzucona, skoczył z koniem w przepaść. 
Rezerwat chroni w znacznej części zalesiony fragment przełomu rzeki Rudawy; głównie 40-metrową basztę skalną - Skałę Kmity, z wyrytym na niej napisem.