Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Babice

 

Na wysokim wapiennym wzgórzu pośród wiekowych buków wznoszą się ruiny potężnej niegdyś twierdzy Lipowiec.

Powstała ona na miejscu wcześniejszego założenia obronnego, należącego do rycerskiego rodu Gryfitów. Za panowania Bolesława Wstydliwego ziemie te przekazano biskupom krakowskim i to właśnie oni na początku XIV wieku wznieśli tu potężny murowany zamek z wysoką wieżą.

Była to potężna warownia, w której biskup Jan Muskata bronił się przed wojskami króla Władysława Jagiełły. W XVI wieku zaczęła pełnić funkcję więzienia dla osób podległych jurysdykcji kościelnej, m.in. dla księży reformatorów w czasie reformacji. Było to polskie Alcatraz - udała się tylko jedna ucieczka więźnia w 1550 roku.
Później kilkakrotnie zamek był niszczony i dewastowany a następnie odbudowywany. Mieścił się w nim m.in. dom poprawczy dla rozwiązłych księży i zakonników. 


Lipowiec jest przykładem dużego gotyckiego zamku obronnego, wykorzystującego położenie na wierzchołku wzgórza o nieregularnym planie dostosowanym do miejsca.


Do bramy prowadziła kręta wijąca się serpentyną droga. Z potężnej bryły murów wystrzela wysoka wieża. Jej dolna część przeznaczona była na tak zwany loch głodowy. Tuż przy wieży jest wjazd jedyną bramą na dziedziniec wewnętrzny. Na pierwszym piętrze były komnaty mieszkalne, na wyższych do dziś można oglądać cele więźniów. Całość otoczona była murem obwodowym ze strzelnicami przystosowanymi do użycia broni palnej.

 

Dziś jest to dobrze zachowana ruina; mimo licznych przebudów główny trzon i zarys murów pozostał niezmieniony. Prace badawcze pozwoliły odkopać resztki szyi bramnej i mostu zwodzonego.