Strona główna

 

punktor Spis według powiatów

 

punktor Spis alfabetyczny

 

punktor Przykłady wycieczek po Małopolsce

 

punktor Moje tapety

 

punktor Moje linki

 

punktor Kontakt

 

Andrychów

 

Na skraju Niziny Oświęcimskiej, tuż przy granicy z Beskidem Małym, znajduje się niewielkie ale bardzo malownicze miasteczko Andrychów. Położone jest u stóp Pańskiej Góry - może niezbyt wysokiej, ale bardzo malowniczej.

Warto zajrzeć m.in. do:


Muzeum w Andrychowie

Pałac Bobowskich

Dom rodziny Burych

Kościół p.w. św. Macieja

Kaplica cmentarna

 

 

Muzeum w Andrychowie

 

Prywatne muzeum w Andrychowie gromadzi eksponaty i informacje na temat unikatowego budownictwa z końca XIX wieku.


Można tu również zobaczyć ekspozycje dokumentujące ciężką pracę na roli, w tym stare narzędzia rolnicze.

Osobny dział poświęcony jest historii Andrychowa i okolic oraz przyrodzie tego regionu.

 

 


Pałac Bobowskich

 

Pałac Bobowskich - ostatnich właścicieli Andrychowa, to klasycystyczna budowla z przełomu XVIII i XIX wieku. To rozległy, parterowy budynek w kształcie otwartego z jednej strony czworoboku, otoczony parkiem z unikatowymi drzewami.

 
Obok pałacu znajduje się stara wozownia, stanowiąca kiedyś element zaplecza gospodarczego zespołu pałacowego, a dziś mieszcząca popularną pizzerię.

 

 

 

 

Dom rodziny Burych

 

Przy ulicy Gancarskiej znajduje się rekonstrukcja jednego z najstarszych drewnianych domów w okolicy. Gniazdo rodzinne Burych zostało rozebrane w 1984 roku, ale sporządzono wtedy na szczęście na tyle dokładną dokumentację, że udało się obecnie wiernie zrekonstruować budynek.


Jest to o tyle ważny dom, że według legendy to właśnie z jego ganku przemawiał sam Tadeusz Kościuszko, wzywając chłopów do powstania.

 

 


 

 

Kościół p.w. św. Macieja

 

Barokowy kościół pod wezwaniem świętego Macieja znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy rynku. Został on zbudowany w 1721 roku, ale po pożarze w XIX wieku został znacznie przebudowany. Mimo wszystko nie zatracił jednak cech stylowych.


We wnętrzu warto zwrócić uwagę na piękny obraz Matki Bożej, pędzla Piotra Stachiewicza, oraz drewniane cyborium z XVI wieku.

 

 


 

 

Kaplica cmentarna

 

Na andrychowskim cmentarzu komunalnym przy ul. Beskidzkiej znajduje się stylowy rzymskokatolicki kościół cmentarny.


Ta neogotycka budowla nie zawsze była wykorzystywana jako świątynia. Powstała bowiem jako grobowiec rodziny Kośvitzkych i Heriadinów, co upamiętniają znajdujące się w niej tablice nagrobne.