Beskid Sądecki

 

 

Beskid Sądecki jest fragmentem Beskidów Zachodnich. Jego osią jest dolina Popradu, która podzieliła go na dwa pasma: Radziejowej i Jaworzyny. 

 

 

Góry te zbudowane są z fliszu, w którym twardsze skały tworzą łagodne, przeważnie zalesione grzbiety, porozcinane dość głębokimi dolinkami. Krajobraz nie jest jednak monotonny, ponieważ urozmaicają go w pobliżu miast i wsi pola uprawne, a w okolicach szczytów liczne hale i polany widokowe.

 

  Beskid1.jpg (19228 bytes)  Beskid2.jpg (46701 bytes)  dscf2773.jpg (31702 bytes) 

Zapraszam więc do zwiedzania wraz ze mną pięknej ziemi sądeckiej według przygotowanej mapy:

mapa.jpg (92971 bytes)

A oto lista miejscowości, które proponuję odwiedzić:

Nowy Sącz \ Kamianna \ Mochnaczki \ Krynica \ Tylicz \ Powroźnik \ Jastrzębik \ Złockie \ Szczawnik \ Milik \ Żegiestów Zdrój \ Andrzejówka \ Wierchomla \ Piwniczna \ Rytro  \ Stary Sącz

 

Przez cały czas naszej podróży będziemy mieć okazję do podziwiania malowniczych krajobrazów.

Łagodne, niezbyt wysokie i wspaniale zalesione góry wprost zapraszają na swe stoki. Wyruszmy więc na poszukiwanie piękna przyrody.

Całkowita długość wycieczki to około 140 km, z czego 10 można pokonać spływem łodziami lub samochodem.

Będziemy mieli okazję zapoznać się z ocalałymi od zniszczenia śladami kultury dawnych mieszkańców tych ziem - Łemków, którzy zostali stąd przemocą wysiedleni w XX wieku.

Okolica ta obfituje również w liczne ujęcia wód mineralnych o cennych właściwościach leczniczych, co jest wykorzystywane w ramach Krynicko - Popradzkiego Zespołu Uzdrowiskowego.