Pieniny

 

 

Pieniny stanowią niespotykane w europejskiej skali pasmo wapiennych gór, które charakteryzują ostre formy skalne, liczne przepaście i wąwozy.

Pieniny ciągną się od rzeki Białki do przełęczy Rozdziela, od północy sąsiadują z Gorcami i Beskidem Sądeckim, a ich południowa część leży na terenie Słowacji.

Nie da się poznać Pienin w ciągu jednodniowej wycieczki, chyba, że komuś wystarczy sam spływ Dunajcem i piękne widoki. Bardziej zainteresowani muszą sobie zarezerwować co najmniej kilka dni. A naprawdę warto.

Opisane tu atrakcje turystyczne Pienin na pewno nie odzwierciedlają całego piękna tych malowniczych gór. I nie taki był mój cel. Przecież nie o to chodzi, by podziwiać je na ekranie komputera, ale o to, by zachęcić – naprawdę warto tu przyjechać!

Lista miejscowości, mijanych po drodze:

Nowy Targ \ Krempachy \ Frydman \ Niedzica \ Spływ Przełomem Dunajca \ Szczawnica \ Jaworki \ Krościenko nad Dunajcem \ Grywałd \ Kluszkowce \ Dębno Podhalańskie

Całkowita długość wycieczki to około 120km.

Mapa_Pieniny.jpg (87251 bytes)

 

INFORMACJE:

Informacja Turystyczna; Krościenko; Rynek 32; tel. 018 262 33 04; czynna 8-16

Biuro Usług Turystycznych Dunajec; Krościenko; ul. Zdrojowa 28; tel. 018 262 30 63; organizacja spływów kajakowych i wypożyczalnia sprzętu

Pieniński Park Narodowy; Krościenko; ul. Jagiellońska 107 B; tel. 018 262 56 01

 

Pieniny_Czorsztynskie.jpg (66669 bytes)

Pieniny Czorsztyńskie

Pieniny_Widok_na_Tatry.jpg (27590 bytes)

Widok na Tatry z Pienin

Pieniny_Pieninki.jpg (35051 bytes)

Pieninki

 Pieniny - tradycyjny wypas owiec